دائره‌المعارف بزرگ اسلامی

 

موقعیت مساحت سال شروع سال پایان
تهران دارآباد 70.000 مترمربع 1365 1368

 

با توجه به سوابق ديرينه مشاور در برنامه ريزي، طراحي و ساخت مراكز فرهنگي و اسلامي عام المنفعه و پيچيدگي و بزرگي اهداف پروژه، كليه امور توأم با ساخت به مشاور ارجاء مي گردد.  با عنایت به اهداف کارفرما از احداث مجموعه ای با روش و راهکارهای منحصر به فرد در دستیابی به منابع اسلامی و تهیه مقالات و دایره المعارف های مختلف، این مشاور موفق به ارائه الگویی جدید بر مبنای تحلیل اطلاعات به دست آمده می گردد. قرارگیری چنین مجموعه ای در شرايط بسيار دشوار زمين ساخت و لرزه زمين ساخت منجر به ارائه الگوهاي جديدي در نظام مهندسي و طراحي معماري در قالب يونيت هاي مستقل به هم پيوسته از سوی این مشاور گردیده و نهایتاً طرح تهیه شده پس از تلفيق مهندسي جديد با مفاهيم معماري سنتي با مسئولیت اجرای طرح و راهکارهای خاص در زمان اجرا به مرحله بهره برداری می رسد.

بهره گیری از یونیت های هشت ضلعی که با کنسول به یکدیگر نزدیک میشوند، در هندسه ای مرکب، کنار یکدیگر ترکیب شده و شرایط متنوع و متغیری را در معماری پروژه بوجود می آورند. ایجاد حیاط های میانی و تنوع در دیدهای بصری و نورگیری های متنوع از جمله ی تاثیرات ناشی از این نوع کانسپت و طرح می باشد. طراحی ستونهای خاصی که اتصالات طبقات را و انتقال بارهای سازه ای را بعهده دارند، از نکات دیگر طراحی پروژه می باشد. طراحی سازه و نمای متنوع حاصل از این تلفیق در پلان و کانسپت پروژه، نهایتا این طرح را به یکی از مجموعه های مرکب و خاص ایران بدل میکند که علاوه بر رعایت استانداردهای مناطق زلزله خیز، دستورالعمل رعایت درز انقطاع را برای اولین بار تعریف، اجرا و نهایتا توسط آقای دکتر معین فر به آیین نامه ای در سطح کشور اجرایی میکنند.

در نهایت این پروژه پس از اتمام مراحل اجرایی با پیشرفتی در حدود 90درصد از سه بلوک تعریف شده در طرح جامع اولیه، با سازه ای کاملا بتنی و نمایان که ناشی از دقت بالای زمان ساخت خود بود؛ با تغییر مشاور و مجری طرح، توسط گروه جدید، تکمیل و نمایی با الحاقات آجری پیدا میکند که متاسفانه طبق نظر طراح سازه، مشکلات احتمالی ناشی از این الحاقیه به نما در شرایط وقوع زلزله، آسیب زننده و خطرناک خواهد بود.

به هرتقدیر، این پروژه را میتوان بعنوان یکی از مراکز ماندگاری دانست که مبانی و نیازهای بهره بردار، کانسپت، عملکرد و سازه توانسته به ترکیبی همگن و یکپارچه نایل گردد تا بهره برداران و محققین بتوانند در آن با آرامش به مسئولیت مهم خود بپردازند.

 

 

نگرش مهندسین مشاور صراط میثاق در این پروژه

 

 

 

 

بالا